Kuriózní experimenty: Mamuti ze zkumavky

Zatímco někteří lidé dělají z komára velblouda, na Harvardu dělají ze slona mamuta. Nejde přitom o žádnou nadsázku, nýbrž o seriózní biologický výzkum, jehož cílem je naklonování mamuta.

Vedoucím projektu je profesor George Church z Harvardovy univerzity. Spolu se svým týmem již několik let pracuje na změně DNA slona indického v DNA dávno vyhynulého mamuta srstnatého. Používá přitom metodu CRISPR-Cas9, která umožňuje prakticky libovolně pozměnit šroubovici DNA, což je podle Churche ideální způsob pro naklonování vyhynulého živočicha.

Churchův tým již takto dokázal změnit 45 sloních genů na geny mamutí. Tato změna má být přínosem i pro samotné slony, kteří by díky genetické modifikaci měli získat větší odolnost vůči vlivům okolního prostředí. A to by jim umožnilo život i v chladnějších severních zeměpisných šířkách. Sloni by díky změnám v genomu mohli po mamutech „zdědit“ menší uši, více podkožního tuku, srst či krev odolnou vůči nízkým teplotám.

Dalším krokem ve výzkumu je zkoumání prvních modifikovaných sloních embryí – především s ohledem na možné negativní dopady genetické modifikace na zdravý prenatální vývoj jedince. Výhledově by Church rád změnil kompletní genom slona v genom mamuta a odchoval první znovuzrozené mamuty v umělé děloze. Ti by pak mohli opět osídlit sibiřskou tajgu a zároveň otevřít cestu ze záhrobí i jiným vyhynulým druhům. Než se však dostaneme do takové fáze, bude třeba ještě vyřešit řadu nejen technických, ale především etických otázek.

 

Zdroj: www.newscientist.com