Nebeský palác – kosmická stanice, která se vrací na Zemi

Už jste slyšeli o Nebeském paláci? Zní to jako název nějakého starodávného paláce čínských císařů, možná si říkáte… Tento poetický název ale nese něco úplně jiného – unikátní vesmírná stanice.

Nebeský palác neboli Tchien-kung je čínský projekt tří bezpilotních vesmírných stanic, jejichž posádku mají tvořit pouze tři kosmonauti. Jako první byla v roce 2009 představena stanice Tchien-kung 1. Ta měla za úkol natrénovat setkávací manévry a spojování kosmických těles na oběžné dráze Země. Služební modul je pokryt solárními panely a místo běžně umísťovaných návratových a orbitálních modulů má Nebeský palác jeden laboratorní modul. Samotná stanice není z největších, měří kolem 10 m a váží 8,5 t. Schéma nebeského paláce. Zdroj obrázku: Volné dílo

Nebeský palác byl na oběžnou dráhu vypuštěn 29. září 2011 z kosmodromu Ťiou-čchüan s nosnou raketou Čchang-čeng. O necelých pět let později přestal Nebeský palác fungovat a Čína nad ním ztratila kontrolu. Začal tak pomalu sestupovat do Zemské atmosféry přibližovat k zemskému povrchu.

Říkáte si, co se teď se stanicí stane, když nad ní Číňané nemají kontrolu, a tedy nedokáží regulovat její pohyb a následné místo dopadu? A jestli vám tak třeba nedopadne do obýváku? Zdá se, že se bát nemusíme. Pozitivní zprávou je, že stanice si zatím drží integritu a podle čínských orgánů by téměř celá měla shořet v atmosféře – na Zem by se pak mělo dostat minimum trosek.

Stanice Tchien-kung 1 (vpravo) spolu s přibližující se  lodí typu Šen-čou. Zdroj: Volné dílo

V těchto dnech Nebeský palác pomalu sestupuje k Zemi. Pohybuje ve výšce kolem 340 km nad Zemí a jeho sestupná rychlost je přibližně 160 m/den. Experti z Aerospace Corporation upřesnili, že by se měla vesmírná stanice Tchien-kung 1 zřítit už v únoru 2018. Tak pozor na hlavu 🙂

Zdroj obrázku: ABC