Průmyslové sněžení: Sníh bez srážek?

V pondělí 29. ledna se Plzeň probudila do bílého dne. V lednu nebývá sněžení ničím neobvyklým, včerejší situace však překvapila i meteorology – na radaru o sněhu nebyla ani zmínka. Za vším totiž stojí průmyslové sněžení, zajímavý úkaz, který vzniká pouze za specifických podmínek.

Obyvatele Plzně, kteří se podívali na meteorologickou předpověď počasí a pak vyrazili ráno do práce, možná zaskočil nečekaný sněhový poprašek. V centru Plzně napadlo kolem 1 cm nového sněhu, na kraji však nebyla ani vločka. O sněhu mlčely i radary. Průmyslové sněžení se totiž těžko odhaduje předem a vyskytuje se pouze lokálně.

Za tenkou sněhovou peřinu tentokrát nemohly běžné srážky, ale samotná lidská činnost. Průmyslové sněžení vzniká poblíž chladících věží a dalších zdrojů vodní páry. Ty jsou nejčastěji součástí průmyslových podniků, které se vyskytují ve větších městech. Na malé vesnici se s průmyslovým sněžením spíše nepotkáme.

Dostatečná vlhkost vzduchu jako taková ke vzniku průmyslového sněžení nestačí. Musí být splněny i další podmínky jako nízká vrstevnatá oblačnost nebo mlhy, jasná obloha nad touto vrstvou a další detaily. Podstatná je i teplotní inverze – teplota vzduchu je u země nižší než ve vyšší vrstvě atmosféry.

V roce 2010 v Plzni napadlo 10 cm průmyslového sněhu!
To byla vskutku mimořádná událost, běžně totiž napadne vrstva vysoká maximálně 2 cm.

Hlavním rozdílem tedy je, že tento sníh nevypadává z mraků. Stále se však jedná o běžné ledové krystalky z vody, nikoli o jedovaté vločky z toxických sloučenin, ačkoli by k tomu mohl název jevu svádět. 🙂

Zdroje:
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) – Na radaru žádné srážky, příspěvek na síti X
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) – Možná vás zajímá, co je průmyslové sněžení, příspěvek na síti X
Meteo aktuality – Co je to průmyslové sněžení?

Foto: Vygenerováno pomocí AI

Kladli jste si někdy otázku, proč je sníh bílý? Pokud na ni ještě neznáte odpověď, v našem příspěvku se ji dozvíte!