60. výročí družice Sputnik 1

Sputnik 1 byla první umělá družice Země, kterou 4. 10. 1957 do vesmíru vypustili vědci z tehdejšího SSSR, a byla výsledkem nevyhlášeného souboje mezi SSSR a USA v dobývání vesmíru.

Kdo s koho?

Sputnik byl zkonstruován Sergejem Koroljovem jako nouzový plán. Jelikož souboj mezi SSSR a USA vrcholil, dělali Sověti vše pro to, aby svůj vesmírný program urychlili. Proto se rozhodli namísto připravované plnohodnotné družice, která byla později vypuštěna pod názvem Sputnik 3, do vesmíru vyslat co nejlehčí a nejjednodušší družici – Sputnik 1.

Kouzlo bylo v jednoduchosti!

Sputnik 1 byla družice ve tvaru koule s průměrem 58 cm. Byla rozdělena na dvě polokoule o šířce stěny 2 mm, které byly vyrobeny ze speciálních slitin hliníku, titanu a hořčíku. Tělo družice bylo spojeno 36 šrouby a gumovým těsněním a její celková hmotnost byla pouze 83,6 kg.

Družice byla vybavena bateriovým blokem, dvěma vysílacími moduly, čidly pro zjištění teploty, tlaku a ventilačním systémem.

3, 2, 1, ZÁŽEH!

Sputnik 1 byl na oběžnou dráhu vynesen z kosmodromu Bajkonur (v Kazachstánu) dvoustupňovou raketou R-7 4. 10. 1957 v 19:28 UTC. Přibližně 90 minut po ukončení činnosti raketových motorů začal Sputnik za pomoci zabudované vysílačky vysílat pípavý signál na frekvencích 20,005 a 40,002 Mhz, což znamenalo úspěšné vypuštění družice na oběžnou dráhu Země.

Replika Sputniku 1 Zdroj obrázku: wikimedia.org, volné dílo

Život ve vesmíru

Na oběžné dráze Země strávil Sputnik celkem 90 dní, během kterých kolem ní uskutečnil přibližně 1 440 oběhů, přičemž jeden oběh trval cca 97 minut. Za svou existenci nalétal asi 68 milionů km a jeho průměrná rychlost se pohybovala kolem 29 000 km/h.

Konec a začátek nové epochy

Sputnik 1 zakončil svou cestu 3. 1. 1958, kdy vstoupil do atmosféry Země a shořel.

Sověti tak odstartovali novou epochu lidstva. Od tohoto okamžiku se na dobývání vesmíru začalo pracovat mnohem intenzivněji, což dokazuje například i fakt, že měsíc po vypuštění družice Sputnik 1 SSSR oznámilo, že kolem Země obíhá další družice, tentokrát s živým tvorem na palubě, fenkou Lajkou.

Zdroj obrázku: NASA, volné dílo

V dnešní době Zemi obkružuje tisíce satelitů a další satelity byly vyslány do všech možných koutů vesmíru. Lidstvo se podívalo na Měsíc a kdo ví, kam nahlédneme za pár desítek let.

Tohle všechno jen díky nevyhlášené vesmírné válce mezi SSSR, USA a družici Sputnik 1.

Zdroje informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prazske-planetarium-vystavuje-modely-druzice-sputnik-1/1533974


iko-2 Víte o tom, že Plzeň bude mít ve vesmíru svoji vlastní družici? Pikosatelit s názvem PilsenCUBE II vznikne na Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a na oběžnou dráhu by se měl dostat příští rok!