Drony a bezpilotní létání

O bezpilotním letounu, dronu či kvadrokoptéře jsem jistě už slyšeli. Drony jsou obrovským fenoménem posledních let a jejich popularita stále stoupá. Kde se vlastně bezpilotní létání vzalo a k čemu všemu se používá?

Proč „dron“?

Slovo „dron“ pochází z anglického drone, které znamená “bzučení”, což je charakteristický zvuk, který dron vydává. Pokud jste dron nikdy neslyšeli, poslechněte si jej zde. Až tedy příště uslyšíte tento zvuk, nebojte se, neútočí na vás čmeláčí roj, ale spíše vám nad hlavou prolétá dron.

Dronům se také často říká „kvadrokoptéry“, protože mají nejčastěji 4 vrtule. Počet vrtulí se ale může lišit, takže existují i trikoptéry, hexakoptéry či oktokoptéry.

A abychom uvedli kompletní terminologii, zmiňme nakonec termín UAV (z anglického Unmanned Aerial Vehicle), který se používá zejména pro skutečná bezpilotní letadla určená k vojenským a jiným nekomerčním účelům.

 

Jak se zrodilo bezpilotní létání a k čemu se využívá?

První bezpilotní letadlo byla vyvinuto k vojenským účelům v roce 1916 za první světové války. Bezpilotní letouny se posléze začaly používat nejen v armádě k průzkumným či útočným letům, ale i k civilním úkolům jako je hašení požárů, terénní průzkumy či policejní sledování. (zdroj: Wikipedia.cz)

 Průzkumný miniaturní UAV (MUAV), RQ-11 Raven

 Průzkumný a bojový bezpilotní letoun MQ-1 Predator

Možnosti využití dronů se stále rozrůstají a pronikají do rozmanitých oborů. Podívejte se ve videu, jak například výzkumníci z nizozemské univerzity TU Delft vyvíjejí “drona-záchranáře”.

V posledních letech se pak drony v minituarizované podobě, jakou zná většina z nás, rozšířily do komerční sféry. Jedná se o malé modely ovládané pomocí dálkového ovladače či prostřednictvím chytrého telefonu, které jsou používány k pořizování fotografií a videí.

Sami se přesvědčte, jaké unikátní fotografie se dají s dronem zhotovit!


autor: Lukáš Fuchman,  CC BY 4.0
další snímky na Instagramu autora

Také byste rádi pořizovali takové krásné snímky? Základy fotografování s dronem můžete objevit v tomto video tutorálu.

 

DRONY NA ZČU

A protože i Západočeská univerzita v Plzni jde s dobou a sleduje současné technologické trendy, nabízí od akademického roku 2017/2018 unikátní program “Technologie pro bezpilotní létání”. Nejedná se o samostatný studijní obor, ale o certifikovaný program, který můžete studovat v rámci vašich studií na ZČU. Více informací naleznete zde.

 

DRONFEST Plzeň 2017

Nadchli jste se po přečtění tohoto článku pro bezpilotní létání a chcete si jej vyzkoušet na vlastní kůži? Tak to zavítejte 2. a 3. června do areálu DEPO2015  na druhý ročník plzeňského festivalu DronFest. Kromě veletrhu firem vyrábějících bezpilotní letouny jsou připraveny přednášky, letecké ukázky či výstavy fotografií pořízených z dronů.


iko-2Rádi byste studovali certifikovaný program “Technologie bezpilotního létání”? K tomu je ovšem třeba vybrat si nejprve nějaký studijní program na ZČU, v rámci něhož se budete moci věnovat i bezpilotnímu létání. Program je primárně doporučen studentům FEL, FAV a FST, ale přijímá i studenty jiných fakult – stačí si jen vybrat ze studijní nabídky!