Guyanské kosmické centrum

V úterý 5. února proběhl první start rakety Ariane 5 v letošním roce, která vynesla na orbit dva telekomunikační satelity. Rakety Ariane startují z francouzského kosmodromu poblíž města Kourou ve Francouzské Quyaně. Kosmodrom vznikl v roce 1964, kdy francouzská vláda potřebovala najít náhradu za kosmodrom Hammaguir v Alžírsku. Protože v Evropě kvůli hustému osídlení svůj kosmodrom Francie postavit nemohla, a svůj první Hammaguir v Alžírsku musela opustit, rozhodla se včas pro jiné řešení a vybudování  kosmodromu ve svém departementu v Jižní Americe. Když byla v roce 1975 založena Evropská kosmická agentura (ESA), Francie nabídla Guyanské kosmické centrum nově vzniklé agentuře k užívání. Komerční starty se prodávají též mimoevropským společnostem. ESA hradí dvě třetiny rozpočtu kosmodromu a financuje také rozšiřování a úpravy komplexu při vývoji nosičů Ariane. Pozemní segment se skládá z budov pro přípravu raket a satelitů, startovacího zařízení, a závodu na výrobu paliva. Jsou zde i nefunkční rampy pro vypouštění již vyřazených raket typu Diamant. Komplex byl rekonstruován v letech 1975 – 1978 právě pro nosné rakety Ariane.

Zařízení je v činnosti od roku 1968. Poloha poblíž města Kourou je mimořádně výhodná pro vybudování kosmodromu kvůli blízkosti rovníku a s ohledem na to, že rakety startují nad hladinu Atlantického oceánu. Z kosmodromu jsou vypouštěny družice a sondy Evropské kosmické agentury, Francouzské kosmické agentury CNES, ale také satelity komerční firmy Arianespace.

Kourou leží přibližně 500 km severně od rovníku, na 5°8′ severní šířky. Na této zeměpisné šířce přidává zemská rotace raketě rychlost 460 m/s[2], pokud startovní trajektorie směřuje na východ. Proto tedy lze snadněji dopravit satelit na požadovanou oběžnou dráhu. Sledovací stanice jsou umístěny na celé řadě ostrovů.

I studenti Západočeské univezity v Plzni se podílejí na výzkumu vesmíru. Spolupracovali například na úspěchu mise české nanodružice VZLUSAT-1, která díky Fakultě elektrotechnické komunikuje se zemí, nebo na realizaci naplánovaných expermentů pikosatelitu PilsenCUBE.

Zajímáš se o kosmické technologie a chceš se stát specializovaným odborníkem v této oblasti? Přihlas se ke studiu na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni!

 

 

Zdroj:www.arianespace.com www.cnes.fr