Hádanka – Poznej vynález (7. díl)

Dnes budeme hádat další vynález, který se v dnešní době již používá pouze minimálně. V minulosti byl však velmi významný a výrazně ovlivnil rozvoj společnosti a technologií.

Nápovědy:

Byl vynalezen v roce 1835

Americký sochař, malíř a vynálezce Samuel Finley Breese Morse (27. dubna 1791, Charlestown, Massachusetts, USA – 2. dubna 1872, New York, New York). Původnost vynálezu je sporná, spíše jde o chytrou kombinaci dřívějších pokusů různých vynálezců, nicméně žádný z dřívěji vynalezených předchůdců se neujal.

Přístroj umožňující přenos textových zpráv na velkou vzdálenost.

1 - vysílač, 2 - přijímač, 3 - klíč, 4 - baterie, 5 - země, 6 - vedení, 7 - elektromagnet, 8 - pisátko, 9 - páska, 10 - psací váleček, 11 - pohonné válečky, 12 - páska se zprávou

Slož si obrázek:

Tento obrázek je trochu náročnější! Dílky skládanky totiž mohou být náhodně otočeny. Pokud chcete dílek otočit, najeďte kurzorem myši na něj a poté postupně točte kolečkem myši, dokud nebude dílek orientovaný tak, jak potřebujete.

Telegraf

Když došlo v roce 1858 na komunikační spojení Ameriky s Evropou podmořským kabelem, telegram od britské královny Viktorie americkému prezidentovi Buchananovi putoval 16 hodin. V telegramu stálo: "Sláva pánubohu na výsostech, mír zemi a dobrou vůli lidem".

https://wikisofia.cz/wiki/Telegraf
https://cs.wikipedia.org/wiki/Telegrafie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Samuel_F._B._Morse
https://zoommagazin.iprima.cz/vyroci/morse-telegraf
https://radiohistorie.webnode.cz/telegrafie-2/

Zajímá tě technika, vynálezy a patenty? Studuj na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Vynález má blízko i k informatice! Tu můžeš studovat na Fakultě aplikovaných věd nebo v trochu jiné podobě na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.