Kvíz: Hudební skladatelé
Závěrečný přehled
Zodpovězeno 0 z 9 otázek
Otázky:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
Information
BraProDaLi Dvě HuTaČe. Znáte? To je 8 dokončených oper Bedřicha Smetany. Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna. Kolik toho víš o českých a světových dějinách hudby? Zkus si náš kvíz!
Je nám líto, tento kvíz smíte vyplnit pouze jednou.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
Abyste mohli vyplnit tento kvíz, nejdřív musíte splnit tenhle:
Výsledek
Odpověděli jste správně na 0 z 9 otázek
Váš čas:
Čas vypršel
Získali jste 0 z 0 bodů, (0)
Rubriky
- Žádná rubrika 0%
-
Tohle téma (zatím) není tvoje parketa, ale co není, může být. Co zkusit další kvíz? Ještě jich tu pár zbývá!
Zajímá tě hudba a hudební věda? Přihlas se ke studiu na katedře hudební výchovy a kultury na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
-
Byl to boj, ale tys to nevzdal/a, a to se cení. Určitě ses dozvěděl/a něco nového. Co zkusit další kvíz? Ještě jich tu pár zbývá!
Zajímá tě hudba a hudební věda? Přihlas se ke studiu na katedře hudební výchovy a kultury na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
-
Skvělá práce! Gratulujeme! Tohle jsi zvládl/a na jedničku. Co zkusit další kvíz? Ještě jich tu pár zbývá!
Zajímá tě hudba a hudební věda? Přihlas se ke studiu na katedře hudební výchovy a kultury na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- Zodpovězeno
- Poznačené otázky
-
Otázka 1 / 9
1. Otázka
Víte, proč geniální ruský hudební skladatel P. I. Čajkovskij odmítal nabídky na dirigování orchestru?
Správně
Je to tak! Čajkovskij, navzdory svému talentu, trpěl celý život psychickou nevyrovnaností a neurastenií. Při jeho prvním veřejném vystoupení, kdy byla předváděna jeho vlastní skladba, pocítil náhle halucinace, že pokud nebude pevně zpříma držet hlavu, že mu tato upadne. Téměř na deset let se pak veřejného vystupování vzdal. V roce 1866 zase při nočním komponování utrpěl tak prudký nervový záchvat, že se pevně rozhodl již nikdy v noci nepracovat. Jeho psychický stav se posléze zlepšoval a například 6. prosince 1888 v Praze osobně řídil premiéru opery Evžen Oněgin.
Špatně
To bohužel není správně. Čajkovskij, navzdory svému talentu, trpěl celý život psychickou nevyrovnaností a neurastenií. Při jeho prvním veřejném vystoupení, kdy byla předváděna jeho vlastní skladba, pocítil náhle halucinace, že pokud nebude pevně zpříma držet hlavu, že mu tato upadne. Téměř na deset let se pak veřejného vystupování vzdal. V roce 1866 zase při nočním komponování utrpěl tak prudký nervový záchvat, že se pevně rozhodl již nikdy v noci nepracovat. Jeho psychický stav se posléze zlepšoval a například 6. prosince 1888 v Praze osobně řídil premiéru opery Evžen Oněgin.
-
Otázka 2 / 9
2. Otázka
Francouzský hudební skladatel Jean-Baptiste Lully je známý především kvůli neobvyklým okolnostem své smrti? Víte, jak Lully zemřel?
Správně
Je to tak! Při dirigování jedné ze zkoušek v roce 1687 se Lully prudce udeřil bodcem těžké barokní taktovky do palce pravé nohy, který se v důsledku nedostatečné hygieny zanítil. Protože odmítal včasnou amputaci, která by byla nutná pro zastavení gangrény, zánět se rozšířil. Pozdní amputace nohy již nepomohla a Lully o dva měsíce později zemřel.
Špatně
Bohužel ne. Při dirigování jedné ze zkoušek v roce 1687 se Lully prudce udeřil bodcem těžké barokní taktovky do palce pravé nohy, který se v důsledku nedostatečné hygieny zanítil. Protože odmítal včasnou amputaci, která by byla nutná pro zastavení gangrény, zánět se rozšířil. Pozdní amputace nohy již nepomohla a Lully o dva měsíce později zemřel.
-
Otázka 3 / 9
3. Otázka
Správně
Je to tak! V této symfonii se Josephu Haydnovi podařilo upozornit knížete Esterházyho, v jehož službách byl zaměstnán, že hudebníci jeho kapely jsou již každodenním hraním natolik unaveni, že by rádi odjeli domů a trochu si odpočinuli. V poslední větě této symfonie napsal každému hráči do určitého místa v partituře větu: Zhasni a odejdi. Když hudebník k označenému místu dospěl, zhasl svíčku a odešel. Na pódiu nakonec zůstali pouze dva hudebníci. Kníže Esterházy Haydnovi, zdá se, porozuměl, protože celý dvůr opustil jeho letní sídlo a vrátil se do Einsenstadtu hned následující den po uvedení symfonie.
Špatně
Bohužel ne. V této symfonii se Josephu Haydnovi podařilo upozornit knížete Esterházyho, v jehož službách byl zaměstnán, že hudebníci jeho kapely jsou již každodenním hraním natolik unaveni, že by rádi odjeli domů a trochu si odpočinuli. V poslední větě této symfonie napsal každému hráči do určitého místa v partituře větu: Zhasni a odejdi. Když hudebník k označenému místu dospěl, zhasl svíčku a odešel. Na pódiu nakonec zůstali pouze dva hudebníci. Kníže Esterházy Haydnovi, zdá se, porozuměl, protože celý dvůr opustil jeho letní sídlo a vrátil se do Einsenstadtu hned následující den po uvedení symfonie.
-
Otázka 4 / 9
4. Otázka
Který český skladatel zkomponoval Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“, která po přistání astronautů z mise Apollo 11 „zazněla“ na Měsíci?
Správně
Je to tak! Antonín Dvořák tuto symfonii složil ve Spojených státech amerických, kde 3 roky žil a pracoval. Dnes patří k nejhranějším kompozicím na světě. Jeden z nejslavnějších příběhů této symfonie napsali američtí astronauti mise Apolla 11, kteří se roce 1959 dostali na oběžnou dráhu Měsíce. Neil Armstrong a Buzz Aldrin pak v modulu Eagle doletěli na jeho povrch. A právě v této chvíli si Neil Armstrong pustil z malého magnetofonu Novosvětskou od Antonína Dvořáka – stala se tedy první hudbou, která zazněla na Měsíci. Astronaut si ji oblíbil ještě v době, kdy hrál v koncertním souboru na univerzitě.
Špatně
Bohužel ne. Antonín Dvořák tuto symfonii složil ve Spojených státech amerických, kde 3 roky žil a pracoval. Dnes patří k nejhranějším kompozicím na světě. Jeden z nejslavnějších příběhů této symfonie napsali američtí astronauti mise Apolla 11, kteří se roce 1959 dostali na oběžnou dráhu Měsíce. Neil Armstrong a Buzz Aldrin pak v modulu Eagle doletěli na jeho povrch. A právě v této chvíli si Neil Armstrong pustil z malého magnetofonu Novosvětskou od Antonína Dvořáka – stala se tedy první hudbou, která zazněla na Měsíci. Astronaut si ji oblíbil ještě v době, kdy hrál v koncertním souboru na univerzitě.
-
Otázka 5 / 9
5. Otázka
Správně
Je to tak! Od vzniku státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění Wagnerových děl, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Richard Wagner (1813–1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a vyvraždění milionů Židů.
Špatně
Bohužel ne. Od vzniku státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění děl Richarda Wagnera, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Richard Wagner (1813–1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a vyvraždění milionů Židů.
-
Otázka 6 / 9
6. Otázka
Správně
Je to tak! Symfonie č. 3 Es dur, Op. 55 „Eroica“ byla napsána pro Napoleona, když ještě vyhrával ve jménu Velké francouzské revoluce. Po Napoleonově korunovaci císařem a jeho následném dobývání Evropy Beethoven věnování zaškrtal a napsal nové – „památce hrdinů“. Symfonii nakonec daroval svému mecenáši, knížeti Josefu Františku Maxmiliánovi z Lobkovic. Celý název symfonie je Sinfonia eroica composta per festeggiare il sovveniere di un grand uomo, v překladu „symfonie zkomponovaná na počest velkého člověka“. Bývá také nazývaná hrdinská (Eroica).
Špatně
Bohužel ne. Symfonie č. 3 Es dur, Op. 55 „Eroica“ byla napsána pro Napoleona, když ještě vyhrával ve jménu Velké francouzské revoluce. Po Napoleonově korunovaci císařem a jeho následném dobývání Evropy Beethoven věnování zaškrtal a napsal nové – „památce hrdinů“. Symfonii nakonec daroval svému mecenáši, knížeti Josefu Františku Maxmiliánovi z Lobkovic. Celý název symfonie je Sinfonia eroica composta per festeggiare il sovveniere di un grand uomo, v překladu „symfonie zkomponovaná na počest velkého člověka“. Bývá také nazývaná hrdinská (Eroica).
-
Otázka 7 / 9
7. Otázka
Odhadnete, kolik skladeb za svého života složil rakouský klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Wolfgang Amadeus Mozart?
Správně
Je to tak! Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň) složil 626 děl světského i duchovního charakteru – opery, symfonie, koncertní skladby pro různé sólové nástroje, komorní hudbu, mše a chorály. Ve svém dětství koncertoval po celé Evropě. Poté, co opustil pozici dvorního skladatele v Salzburgu, nenalezl již přes svou proslulost stálé placené místo pro zajištění existence své rodiny. Často cestoval a byl stále v dluzích. Nechtěl sloužit jako lokaj aristokratické společnosti a přál si zůstat svobodným umělcem. Mezi jeho nejproslulejší díla se řadí opery Figarova svatba a Don Giovanni a jeho poslední monumentální, i když nedokončený opus, Requiem d moll (KV 626).
Špatně
Bohužel ne. Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň) složil 626 děl světského i duchovního charakteru – opery, symfonie, koncertní skladby pro různé sólové nástroje, komorní hudbu, mše a chorály. Ve svém dětství koncertoval po celé Evropě. Poté, co opustil pozici dvorního skladatele v Salzburgu, nenalezl již přes svou proslulost stálé placené místo pro zajištění existence své rodiny. Často cestoval a byl stále v dluzích. Nechtěl sloužit jako lokaj aristokratické společnosti a přál si zůstat svobodným umělcem. Mezi jeho nejproslulejší díla se řadí opery Figarova svatba a Don Giovanni a jeho poslední monumentální, i když nedokončený opus, Requiem d moll (KV 626).
-
Otázka 8 / 9
8. Otázka
Správně
Je to tak! Po dlouhodobých potížích podstoupil Beethoven v prosinci 1826 operaci břicha a o čtyři měsíce později zemřel (ve věku 56 let). Na pohřeb přišlo odhadem 20 000 lidí. Jeho ostatky uložili na hřbitově ve vídeňském předměstí Währing. V roce 1863 bylo při opravě hrobky jeho tělo přemístěno do kovové rakve a pohřbeno znovu. A nakonec v roce 1888 byly jeho ostatky exhumovány a přemístěny na nově zřízený Vídeňský ústřední hřbitov. Nicméně i na původním místě zůstal zachován symbolický hrob.
Špatně
Bohužel ne. Po dlouhodobých potížích podstoupil Beethoven v prosinci 1826 operaci břicha a o čtyři měsíce později zemřel (ve věku 56 let). Na pohřeb přišlo odhadem 20 000 lidí. Jeho ostatky uložili na hřbitově ve vídeňském předměstí Währing. V roce 1863 bylo při opravě hrobky jeho tělo přemístěno do kovové rakve a pohřbeno znovu. A nakonec v roce 1888 byly jeho ostatky exhumovány a přemístěny na nově zřízený Vídeňský ústřední hřbitov. Nicméně i na původním místě zůstal zachován symbolický hrob.
-
Otázka 9 / 9
9. Otázka
První v úplnosti dochovanou skladbou Bedřicha Smetany je Lousina polka, kterou věnoval své sestřenici. Víte, ve kterém městě ji zkomponoval?
Správně
Je to tak! Bedřich Smetana studoval od roku 1840 na premonstrátském gymnáziu v Plzni, na němž působil jako profesor jeho bratranec Josef František Smetana. V Plzni se dospívající Smetana živě zapojil do společenského života, hrál na návštěvách, v salonech a k tanci a rovněž sám rád tancoval. Podle svého deníku v té době prožil také několik citových vzplanutí, první ke své sestřenici Aloisii Smetanové. Aloisii (Louise) také věnoval Louisinu polku (Louisen-Polka), jež je také jeho první v úplnosti dochovanou skladbou.
Špatně
Bohužel ne. Bedřich Smetana studoval od roku 1840 na premonstrátském gymnáziu v Plzni, na němž působil jako profesor jeho bratranec Josef František Smetana. V Plzni se dospívající Smetana živě zapojil do společenského života, hrál na návštěvách, v salonech a k tanci a rovněž sám rád tancoval. Podle svého deníku v té době prožil také několik citových vzplanutí, první ke své sestřenici Aloisii Smetanové. Aloisii (Louise) také věnoval Louisinu polku (Louisen-Polka), jež je také jeho první v úplnosti dochovanou skladbou.