Z jakého základu vychází pojmy siréna a vochechule? Co jsou ochechule ve skutečnosti? Co mají společného s chobotnatci? A proč se jim říká mořské krávy?
Sirény jsou bájné bytosti, které se objevují v mnoha mytologiích po celém světě. Tradovaly se v různých verzích. Řada z nich vychází z jedné z prvních řeckých variant.
V ní je Siréna bytostí, která je ve spodní části rybou, trup má ptačí a hlava ženskou podobu. Postupně se popis zjednodušil na poloviční rybu a poloviční ženu. Představovaly duše zemřelých nebo stvoření, která figurovala jako průvodci mrtvých duší do podsvětí. Jsou tedy spojovány se smrtí a utrpením.
V námořnických legendách šlo o mořské panny, vábící lodě do míst plných nebezpečných útesů. Pro jejich tklivé zpěvy bylo pak slovo v době technického pokroku převzato pro varovné zvukové zařízení.
Živočišná říše jako zdroj inspirace
Co zavdalo vzniku takové představy? Inspirací byla člověku příroda, a to nejen její živly, ale také živočišná říše.
Sirény jsou býložraví savci žijící u mořských pobřeží. Připomínají rypouše. Měří i přes 4,5 metru a váží kolem tuny. Jsou to nejbližší příbuzní slonů!
Řád sirén dělíme na dvě čeledi, dugongovité (podle českého názvosloví též moroňovité) a kapustňákovité.
Liší se především tvarem ocasní i dlouhých ploutví. Zatímco dugongové žijí pouze v mořských vodách a spásají rostliny výhradně ze dna, kapustňáci se vyskytují v mělkých oblastech, včetně míst, kde se mísí slaná a sladká voda (brakické vody).
Pro jejich stravovací návyky se sirénám říká mořské krávy. Člověk je k čištění dna využívá i cíleně. Pomáhaly například čistit vody od řas, mimo jiné při údržbě průplavů.
Využívání jejich masa, kůže a tuku stálo v 18. století vyhynutí jeden z druhů dugonga, korouna bezzubého.
V češtině jsou sirény rovněž známé jako ochechule. Výraz vznikl na počátku 19. století, a to pravděpodobně odvozením ze slovesa chochati či ochechlati, ve významu lichotit, což se považuje za odkaz na výše uvedené báje o Sirénách. Z označení “vochechule” pro mořskou pannu a přeneseně pak svůdnou ženu posléze vznikl nářečný výraz pro “šerednou, zlou ženskou”.
Ohromuje vás rozmanitost přírody? Neváhejte a přihlaste se ke studiu na Oddělení biologie pod centrem biologie, geověd a envigoniky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
Zdroje:
exploringyourmind.com/the-myth-of-the-sirens-and-their-magical-song
link.springer.com/article/10.1007/BF01102831
cestina20.cz/slovnik/vochechule