Víte, že umělé svaly umí zahřát i chladit?

Také jste přemýšleli, jak co nejefektivněji, levně a ekologicky vyřešit vytápění a chlazení svého domu nebo bytu?

Užívat si v zimě teplo domova a v létě příjemný chládek klimatizovaných prostor je s ohledem na rostoucí ceny energií finančně nákladné. Současně nelze opomenout, že likvidace chladicích směsí z nefunkčních klimatizačních jednotek je ekologicky velmi náročná.

Zdá se, že zajímavé řešení našel výzkumný tým profesorů Stefana Seeleckeho a Andrease Schützeho ze Saarlandské univerzity. Výzkumní pracovníci se zaměřili na schopnost některých speciálních materiálů s tvarovou pamětí pohlcovat či vydávat teplo. Jedná se o slitinu niklu a titanu známou pod názvem umělý sval.

Prototyp jejich přístroje má dvě oddělené komory s proudícím vzduchem. Svazky niklo-titanových vláken upevněné v komorách se kontinuálně napínají a smršťují. Napínající se svazky teplo uvolňují, smršťující se teplo absorbují.  V běžné pokojové teplotě lze dosáhnout rozdílu až 20 stupňů.

Pomocí speciálních termovizních kamer analyzují nyní vědci průběh vytápění a chlazení v závislosti na délce vláken a velikosti plochy vodivých svazků. Zároveň je nezbytné celou technologii vybavit softwarem umožňujícím využití v běžné praxi.

Již nyní lze potvrdit, že se jedná o ekologicky velmi šetrnou alternativu, která svým výkonem překonává tradiční principy fungování tepelných čerpadel a chladicích zařízení.

Zdroj : https://www.uni-saarland.de