zVĚDAvosti: Obrábění hrou

Zajímá vás, jak vypadají a fungují moderní obráběcí centra? Jak lze navrhovat progresivní obráběcí strategie s využitím moderních CAD/CAM systémů? A jak to dopadne, když k soustruhu pustíte děti? Zeptali jsme se za vás.

Abychom zjistili, co dokáží moderní obráběcí centra, vypravili jsme se s kamerou na Katedru technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

Naší první zastávkou je laboratoř s multifukčním soustruhem EMCO MAXXTURN 25, který slouží jako výukový stroj pro studenty, kteří zde mají možnost pracovat na svých studentských projektech, v rámci kterých si sami vytvoří technologii pro zadanou součást a následně si ji na tomto stroji obrobí.

I když se to zdá neuvěřitelné, pod vedením zkušeného pedagoga zvládnou na tomto stroji pracovat dokonce i děti, které si mají možnost vyzkoušet své strojařské dovednosti v rámci Dětské technické univerzity, jež se koná každý rok pod hlavičkou Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

Naší další zastávkou je hala Regionálního technologického institutu při Fakultě strojní, která je vybavená hned několika speciálními obráběcími centry, mezi něž patří i soustružnicko-obráběcí centrum Beta CTX – stroj s jedinečnou kinematikou, který je zcela unikátní nejen v České republice, ale i ve světě. Díky tomuto špičkovému vybavení a spolupráci s externími partnery se studenti mohou zdokonalovat nejen v teoretických základech obrábění, ale také se podílet na výzkumu a vývoji. Jde přitom hlavně o výzkum novinek a ověřování nově navrhovaných technologií v oblasti obrábění.

Zajímá vás, co všechno lze na těchto strojích vyrobit? A jak se to vlastně dělá? Podívejte se na video:

 

Máte chuť dát věcem jiný tvar? Hledat nové postupy a navrhovat originální řešení? Přihlaste se ke studiu na Katedře technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.