zVĚDAvosti: Vítejte v IoT labu!

Zajímá vás, co všechno lze vytvořit v IoT labu? Jaké „hračky“ tu na vás čekají a co vlastně umějí? Pojďte se tam s námi podívat – navštívíte opravdu pořádný hackerspace!

IoT lab, který dnes navštívíme, se nachází v Centru informatizace a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni a byl otevřen již v roce 2018. Jedná se o pracoviště mikropočítačových technologií vybavené také 3D tiskárnami, CNC frézkou, programovatelným šicím strojem a dalším nářadím a přístroji pro elektronickou dílnu.

Laboratoř slouží jako hackerspace či makerspace, jehož hlavním cílem je otevřít studentům nové možnosti při využívání moderních technologií v projektech či v semestrálních, bakalářských a diplomových pracích. Kromě prostoru pro realizaci nápadů, prototypů a inovací je IoT lab také místem setkávání a spolupráce studentů různých fakult a zaměření.

Díky tomu, že IoT lab zároveň zprostředkovává kontakt na odborná pracoviště disponující pokročilými a experimentálním zařízeními, know-how a specializovanou výukou, mají studenti také možnost konzultovat své nápady a návrhy řešení s odborníky z nejrůznějších oborů napříč univerzitou.

IoT lab však není pouze laboratoří vyhrazenou pro studenty a zaměstnance ZČU. Naopak, jedná se o otevřený prostor, který mohou využít i žáci středních škol např. v rámci středoškolské odborné činnosti.

Cílem IoT labu totiž je podporovat práci s novými technologiemi a současně vytvářet komunitní prostředí, které zájemcům umožní nejen realizovat svoje nápady, ale také prezentovat výsledky svojí práce.

Zajímá vás, jak to v IoT labu vypadá, podívejte se na video: 👇

Chcete zažít IoT lab na vlastní kůži? Máte zajímavý nápad, který bychom vám mohli pomoci zrealizovat? Tak neváhejte a přijďte do IoT labu v Centru informatizace a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni.