Víte, že klokaní matka dokáže odložit narození potomka?

Vačice, koaly, tasmánští čerti, klokani. Savci známí jako vačnatci. Ti poslední, s kapsou s vykukujícím mládětem, jsou přímo ikonickými zástupci této skupiny. Ale jak vlastně vypadá klokaní kapsa uvnitř? A jak probíhá její údržba?

Klokaní kapsu si můžeme představit jako kapuci mikiny obrácenou dopředu. Matčiny svaly zde fungují jako stahovací šňůrky. 

Pokožka z vnitřní strany je pak jako kůže na lidském zápěstí. Kapsa je velmi vyhřátá, a to na na tělesnou teplotu matky, tedy na 40,5 stupňů Celsia. Může se tedy trochu potit. V kapse jsou také mléčné kanálky (cecíky).

Klokanice rodí po 32-33 týdnech březosti velmi málo vyvinuté mládě o velikosti želatinového medvídka a váze nedosahující jednoho gramu. Novorozeně se předními končetinami vyškrábe do kapsy, kde se po dobu 3,5-4 týdnů kojí z prodloužené laktační žlázy, která se zasune do úst mláděte. 

Než mládě z kapsy vyleze, uplyne další přibližně měsíc. Postupně se odvažuje dál a dál od matky. Mezi 10-12 měsíci života se osamostatní a do kapsy se už nevrátí

Vzhledem k tomu, že se mládě v kapse živí, logicky v ní probíhá také vylučovací proces. K zanášení dalšího druhu nečistot navíc dochází také v období, kdy se mládě do kapsy vrací zvenku.

Klokanice špínu odstraňuje jazykem,  a to buď opatrně kolem přítomného mláděte, nebo když je potomek právě venku.

Klokani mají v jednom vrhu pouze jedno mládě. Zajímavé je, že pokud, například kvůli suchu, nejsou po početí pro březost vhodné podmínky, samice radikálně zpomalí celý proces zrání plodu v děloze a spustí jej až v příhodném okamžiku.

Samice může mít až 4 mláďata ročně a v případě, že nového potomka počne v době, kdy kapsu ještě obývá starší sourozenec, pozdrží implantaci nového embrya.

Překvapuje vás vynalézavost přírody? Přihlaste se ke studiu na Oddělení biologie pod centrem biologie, geověd a envigoniky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Titulní obrázek: Pixabay

Zdroj: Live Science