zVĚDAvosti: Se záchranáři v sanitním voze

Jak dostat pacienta do sanitky, aniž by spadl z nosítek? Jak s ním manipulovat, ošetřit ho nebo dokonce resuscitovat v malém prostoru a navíc za jízdy? A jak se to všechno naučit, aniž by při tom někdo přišel k úrazu? To všechno jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. A vzali jsme s sebou kameru, abyste mohli být přitom.

Za záchranáři jsme vyrazili do simulačního centra Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni, kde si (nejen) studenti oboru Zdravotnický záchranář mohou vyzkoušet manipulaci s pacientem a jeho ošetření přímo v prostoru sanitního vozu. Slouží jim k tomu simulátor, který je téměř věrnou kopií skutečné sanitky, přičemž jeho vybavení odpovídá reálnému vybavení využívanému záchranáři v terénu.

Simulátor navíc disponuje vnitřními kamerami, které reálně snímají prostor uvnitř sanitky. Studenty, kteří uvnitř simulátoru procvičují práci zdravotnických záchranářů, tak mohou sledovat jejich spolužáci na displeji. Záznam akce pořízený kamerami ve voze lze následně využít také při podrobné analýze zásahu.

Vedle sanitního vozu je v simulačním centru umístěn také simulátor skiagrafu, přístroj pro zobrazení tvrdých i měkkých lidských tkání. Jedná se o plně funkční skiagrafický přístroj pro přímou digitalizaci s rentgenkou na stropním závěsu, jehož součástí je vyšetřovací stůl s plovoucí deskou, vertigraf (tj. stojan pro vyšetření vestoje), detektor o rozměrech 35 x 43 cm a pracovní stanice  s počítačem a monitorem. Skiagraf je určen zejména pro studenty oboru Radiologický asistent, kteří díky němu mohou bezpečně rozvíjet praktické dovednosti k provádění projekčních technik při vyšetřování pacientů.

Simulátor skiagrafu je velmi ojedinělou pomůckou a z hlediska kvality se vyrovná zařízením využívaným v reálných podmínkách nemocničního prostředí. Díky tomu (podobně jako simulátor sanitního vozu) významně přispívá ke zvýšení kvality výuky studentů Fakulty zdravotnických studií

Zajímá vás, jak to vypadá simulačním centru? A co se stane, když si na záchranáře začne hrát úplný laik? Podívejte se na video 👇

Chcete si i vy na vlastní kůži vyzkoušet práci se skiagrafem nebo záchranu života v sanitním voze? Přihlaste se ke studiu na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni.